Biuletyn Informacji Publicznej

Jak oszczędzać ciepło

Kto nie chciałby płacić mniejszych rachunków za ogrzewanie ?

Cena energii wzrasta i nic nie wskazuje na to, że nasze rachunki za ciepło będą mniejsze.

W jaki sposób można zatem, poprzez zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń i oszczędzanie poboru ciepła, zmniejszyć opłaty za ciepło w mieszkaniach.

Racjonalne korzystanie z ogrzewania domu i ciepłej wody pomoże zaoszczędzić do 35% tych opłat. Na co należy zatem zwracać uwagę chcąc zaoszczędzić na opłatach za ciepło i nie zmienić dotychczasowego standardu życia?:

  1. Stała kontrola ogrzewania pomieszczeń, poprzez regulację zaworów termostatycznych na grzejnikach, dostosowanego do pory roku oraz aktualnych potrzeb. Przyjmuje się, że w pokoju dziennym temperatura ogrzewania powinna wynosić 20-22ºC, a mniej - gdy nie jest on wykorzystywany. Dla innych pomieszczeń temperatura powinna wynosić 16-18 ºC. Obniżenie temperatury w porze nocnej, może przynieść oszczędności od 5% do 15%.
  2. Grzejniki, gdy są zakurzone grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii. Nie można zastawiać ich meblami oraz zasłaniać zasłonami, bo wówczas ciepło krąży pomiędzy grzejnikiem a oknem zamiast ogrzewać pokój.
  3. Okna wprawdzie powinny być szczelne, to jednak musimy pamiętać o wentylacji domu. Najbardziej efektywne jest usuwanie zawilgoconego powietrza poprzez całkowite otwieranie okien na 5 do 10 minut, a następnie ich zamknięcie. W dzień - powinny być odsłonięte, aby słońce mogło ogrzać pokój, na noc- należy je zasłaniać zasłonami, w celu zmniejszenia strat ciepła. Należy jednak pamiętać, aby nie zasłaniać grzejnika.
  4. Ciepła woda . Kąpiel pod prysznicem pozwala zaoszczędzić od 30% do 50% energii i wody, w porównaniu z kąpielą w wannie. Podczas mycia zębów i golenia zadbajmy o to, aby woda nie płynęła przez cały czas, ponieważ jest to strata i energii, i wody.

Nie zwracając uwagi w jaki sposób wykorzystujemy energię, często robimy to nieracjonalnie. Po co nadal płacić większe, niż to konieczne, rachunki za ciepło ?

Zacznijmy oszczędzać już od zaraz przyglądając się temu, w jaki sposób wykorzystujemy ciepło w swoim domu.
Opłaci się spróbować !

_____
1 Materiał opracowany na podstawie informacji zamieszczonych na stronach internetowych: URE