Logo Ciepło systemowe dla Gliwic Logo No Smog
-3210,052
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
3210,052 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiło do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.
(aktualizacja co 5 minut)

Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform PEC SpołeczniePEC Społecznie Biuletyn Informacji Publicznej
Pogotowie ciepłownicze 24/7 32 335 01 10 539 997 900

Bruksela: Gliwice docenione za innowacje w energetyce. Ważna rola PEC

11.03.2025

Gliwice jako jedyne polskie miasto zostały docenione za współpracę w ramach sieci 100 Inteligentnych Miast (Intelligent Cities Challenge – Inicjatywa ICC 2.0). Komisja Europejska nagrodziła gliwickie działania i związane z nimi zielone porozumienia na rzecz transformacji energetycznej, uznając je za najbardziej znaczące i wpływowe.

Przypomnijmy, że Inicjatywa ICC 2.0 służy wymianie doświadczeń i dobrych praktyk między kilkudziesięcioma europejskimi miastami, współpracującymi ze sobą i korzystającymi ze wsparcia międzynarodowych ekspertów oraz miast mentorskich z Europy i Kanady. Kluczowym elementem tej edycji Intelligent Cities Challenge (do której z Polski przystąpiły Gliwice, Poznań i Gdańsk) są lokalne zielone porozumienia – Local Green Deals, które angażują zarówno lokalny samorząd, jak i działające w danym mieście przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. W Gliwicach zielone porozumienia podpisane w ramach ICC 2.0 wpisują się w cele rozwojowe ujęte w nowej strategii miasta – jednym z celów strategicznych dokumentu „Gliwice 2040” jest bowiem wykorzystywanie rozwiązań sprzyjających środowisku i przyrodzie.

W czasach zmienności, wieloznaczności i złożoności problemów transformacyjnych nie do przecenienia jest współdziałanie i kolektyw. Dlaczego? Bo współczesny świat potrzebuje modelu integracji — mówił ze sceny w Brukseli Krzysztof Szaliński — prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach, który wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Gliwicach odbierał przyznaną przez Komisję Europejską nagrodę.

Program „Redukujesz – zyskujesz”

Dwa trójstronne porozumienia zawarte między Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Gliwicach, Zarządami Budynków Miejskich I i II TBS oraz Miastem Gliwice na lata 2025–2026 skupiają się na usprawnieniu wykorzystania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. PEC zobowiązał się do regulacji łącznie 180 ulokowanych w nich węzłów cieplnych. Miasto Gliwice pełni rolę koordynatora działań. Program przyniesie mieszkańcom korzyści w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie oraz bardziej efektywnego zarządzania energią. Gliwickie przedsiębiorstwo rozpoczęło już certyfikację uczestników programu "Redukujesz — zyskujesz", którzy realizując jego założenia, zdobywają certyfikaty odpowiedzialnego gospodarowania ciepłem.

„Odzysk ciepła odpadowego” – współpraca ze Śląską Siecią Metropolitalną (ŚSM)

Porozumienie Miasta Gliwice i PEC-u z miejską spółką Śląska Sieć Metropolitalna zakłada wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach Centrum Przesiadkowego do produkcji energii cieplnej, a także odzysk ciepła odpadowego z budowanego w rejonie gliwickiego lotniska budynku Data Center ŚSM. W perspektywie nadchodzących lat ta inicjatywa nie tylko przyczyni się do efektywnego wykorzystania miejskich zasobów energii, ale także wzmocni ekologiczną infrastrukturę naszego miasta.

„Odzysk ciepła odpadowego” – współpraca z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (PWiK)

Trójstronne porozumienie Miasta Gliwice, PEC-u i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji obejmuje wybudowanie do 2028 roku instalacji pompy ciepła w Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach. Instalacja ta pozwoli na odzysk ciepła odpadowego z miejskiej sieci kanalizacyjnej, co przyczyni się do redukcji kosztów energetycznych oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Dlaczego to ważne dla mieszkańców?

Zaangażowanie Gliwic w inicjatywę ICC 2.0 to nie tylko docenienie działań miasta na arenie europejskiej, ale przede wszystkim konkretne korzyści dla gliwiczan. Podpisane porozumienia poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych, obniżając koszty ich utrzymania i rachunki za ogrzewanie oraz zmniejszą negatywny wpływ miejskich obiektów na środowisko.

(kik) UM Gliwice / PEC-Gliwice

Banner - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

2025| PEC Gliwice