Ekologia
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - Gliwice Sp. z o.o. w swojej misji realizuje statutowe zadanie jakim jest wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja ciepła, którą prowadzi w pełnej harmonii ze środowiskiem, promując jednocześnie zasadę zrównoważonego rozwoju i wymagania polityki środowiskowej. Nadzór nad realizacją polityki środowiskowej w PEC-Gliwice Sp. z o.o. sprawuje Dział Ochrony Środowiska i Laboratorium, w ramach którego funkcjonuje akredytowane laboratorium badawcze, które od 2008 roku posiada Certyfikat Akredytacji nr AB 928 wydany przez PCA Warszawa.
Działania podejmowane na rzecz minimalizowania negatywnych skutków oddziaływania zakładu na środowisko są podejmowane przede wszystkim poprzez:
- preferowanie zielonych przetargów,
- bieżące spełnianie standardów emisyjnych,
- dbanie o wysoką sprawność urządzeń ochronnych,
- racjonalne wykorzystanie surowców naturalnych oraz wdrożenie Gospodarki Obiegu Zamkniętego,
- zapobieganie nadmiernej emisji hałasu do środowiska,
- prowadzenie gospodarki odpadami zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami,
- opracowanie i wdrażanie strategii dekarbonizacji głównego źródła ciepła,
- zaangażowanie w likwidację niskiej emisji na terenie miasta i podnoszenie świadomości ekologicznej lokalnych mieszkańców.
W ramach funkcjonującego od 1994 r. systemu zarządzania środowiskowego przedsiębiorstwo jest członkiem Stowarzyszenia Czystszej Produkcji. Za podejmowanie działań proekologicznych i prospołecznych Przedsiębiorstwo regularnie wyróżniane jest Świadectwami Czystszej Produkcji.
Działalność PEC-Gliwice Sp. z o.o. oparta jest również o wdrożony Katalog Dobrych Praktyk, którego stosowanie potwierdza świadomą troskę o środowisko naturalne.
Ponadto cyklicznie uzyskiwane certyfikaty PreQurs przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków potwierdzają spełnienie przez przedsiębiorstwo krajowych klas redukcji i krotności obniżenia ogólnej emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz tzw. niskiej emisji.
Głównymi źródłami emisji gazów i pyłów do powietrza są zainstalowane w Ciepłowni 4 kotły typu WR-25 oraz 3 kotły typu WP-70, w których następuje energetyczne spalanie węgla kamiennego (paliwo podstawowe). Jako paliwo rozpałkowe stosuje się olej opałowy.
W celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, spaliny z kotłów rusztowych (WR-25) i kotłów pyłowych (WP-70) oczyszczane są m.in.:
- za pomocą elektrofiltrów o skuteczności odpylania 99,8% zainstalowanych na kotłach WP-70 nr 1, 2 i 3 i kotłach WR-25 nr 1, 3 i 4 (redukcja pyłów i metali zawartych w pyle);
- za pomocą dwustopniowego systemu odpylania (odpylacz przelotowy typu MCP oraz bateria bicyklonów -3 szt.) o skuteczności odpylania 95% w przypadku kotła WR-25 nr2 (redukcja pyłów i metali zawartych w pyle);
- w instalacji odsiarczania spalin z kotłów WR-25 (redukcja tlenków siarki, HCL i HF);
- w instalacji odsiarczania spalin z kotłów WP-70 (redukcja tlenków siarki, HCL i HF);
- w instalacji odazotowania spalin metodą niekatalityczną SNCR z kotłów WR-25 (redukcja tlenków azotu i tlenku węgla);
- w instalacji odazotowania spalin metodą niekatalityczną SNCR z kotłów WP-70 (redukcja tlenków azotu i tlenku węgla);
Ponadto w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowych do powietrza stosuje się również układy odpylania dla poszczególnych zbiorników magazynowych (zbiornika retencyjnego popiołu z elektrofiltrów kotłów WP-70, zbiorników produktu odsiarczania WR-25 do recyrkulacji, zbiornika magazynowego wapna palonego dla kotów WR-25, zbiornika magazynowego/ operacyjnego wapna palonego IOS dla kotłów WP-70, zbiornika produktu do recyrkulacji IOS dla kotłów WP-70, zbiornika magazynowego produktu odsiarczania dla kotłów WP-70, zbiornika operacyjnego wapna palonego dla kotłów WR-25, zbiornika magazynowego produktu odsiarczania WR-25).
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. nie posiada własnych ujęć wód powierzchniowych i podziemnych. Gospodarkę wodną opiera na dostawie wody od operatora zewnętrznego tj. Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach. Woda dostarczana jest na podstawie umowy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków bytowych zawartej na czas nieoznaczony. Zgodnie z posiadanym, przez PEC – Gliwice Sp. z o.o., pozwoleniem zintegrowanym ilość zużywanej wody do celów technologicznych kształtuje się na poziomie 133 000 m3/r. Uzupełnienie strat w obiegu kotłowym to ok. 60 % ogólnego zużycia wody, natomiast na potrzeby uzupełniania strat w obiegu ciepłowniczym przeznaczone jest ok 30 % ogólnego zużycia wody.
Wszystkie ścieki przemysłowe z terenu PEC Gliwice Sp. z o. o. oraz wody opadowe i roztopowe odprowadzone są do kanalizacji przemysłowo-deszczowej, a następnie oczyszczane w zakładowej mechanicznej oczyszczalni ścieków. Podstawowe procesy oczyszczania ścieków to:
- korekta pH ścieków surowych,
- strąceniowa redukcja metali ciężkich, przez wytworzenie i sedymentację trudno rozpuszczalnych związków metali,
- strąceniowa redukcja siarczanów, przez wytworzenie i sedymentację trudno rozpuszczalnej soli glinianu sodowego,
- mechaniczna redukcja zawiesiny za pomocą filtracji,
- odwodnienie osadów za pomocą prasy filtracyjnej.
Oczyszczona mieszanina ścieków przemysłowych oraz wód opadowych i roztopowych z terenu zakładu wprowadzana jest do wód rzeki Bytomki, na warunkach ustalonych w posiadanym pozwoleniu zintegrowanym.
Powstające w wyniku prowadzenia działalności PEC Gliwice ścieki ujęte są w dwa rozdzielcze systemy kanalizacji, na które składa się:
- system kanalizacji przemysłowo – deszczowej, która zbiera ścieki przemysłowe oraz wody deszczowe i roztopowe powstające PEC Gliwice i odprowadza je do zakładowej mechanicznej oczyszczalni ścieków a następnie do środowiska;
- system kanalizacji sanitarnej zbierający ścieki bytowe z terenu PEC Gliwice i odprowadzający je następnie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Miejsca włączenia kanalizacji sanitarnej ciepłowni do kanalizacji miejskiej znajdują się przy ul. Królewskiej Tamy.
W PEC Gliwice wytwarzane są następujące rodzaje ścieków przemysłowych:
- ścieki ze składowiska oraz osadnika sprzętu ciężkiego,
- ścieki z przelewu odżużlaczy i z odmulnika kotłów WR-25,
- ścieki zmywne z instalacji odsiarczania spalin kotłów WR-25,
- ścieki zmywne z instalacji odsiarczania spalin kotłów WP-70,
- ścieki z odmulania kotłów WP-70,
- ścieki ze zbiornika popiołu i żużla kotłów WP-70,
- ścieki ze stacji sprężarek powietrza,
- ścieki ze zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody (tj. ścieki ze stacji filtracji wstępnej (filtry żwirowe) i drugiego stopnia (filtry węglowe),ze stacji odwróconej osmozy, ze stacji zmiękczania wody),
Ponadto na terenie Ciepłowni powstają wody opadowe i roztopowe.
W wyniku prowadzenia przez PEC-Gliwice Sp. z o.o. działalności gospodarczej w Ciepłowni Gliwice powstają odpady tzw. technologiczne i inne, nie związane bezpośrednio z produkcją, rozróżnia się odpady zaklasyfikowane zarówno jako niebezpieczne, jak i inne niż niebezpieczne.
Ciepłownia w celu ograniczenia uciążliwości związanej z wytwarzanymi odpadami realizuje wymagania pozwalające na utrzymanie ilości wytwarzanych odpadów na możliwie niskim poziomie poprzez:
- selektywną zbiórkę odpadów w miejscu ich powstawania według obowiązującej klasyfikacji odpadów,
- gromadzenie odpadów w wyznaczonych miejscach,
- prowadzenie dokumentacji obiegu odpadów,
- podpisywanie umów na odbiór odpadów z podmiotami docelowo zagospodarowującymi odpady.
Odpady są selektywnie gromadzone, odpowiednio magazynowane oraz przekazywane specjalistycznym firmom do odzysku lub unieszkodliwiania.
W związku z energetycznym spalaniem paliw stałych, w Ciepłowni wytwarzane są popioły paleniskowe, mieszanka popiołowo-żużlowa i stałe odpady z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych (SDA). Wszystkie wytworzone w ten sposób substancje są kwalifikowane jako produkty uboczne, na podstawie posiadanej Decyzji nr 1292/OS/2022 z dnia 31.03.2022 r. wydanej przez Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie zgłoszenia uznania za produkt uboczny przedmiotu lub substancji. Substancje te są zagospodarowywane przede wszystkim w górnictwie oraz w budownictwie inżynieryjnym, co eliminuje ujemny wpływ tych odpadów na środowisko.
Przedsiębiorstwo stale prowadzi działania związane z podnoszeniem efektywności energetycznej, które wpływają bezpośrednio na ograniczenie zużycia wykorzystywanej energii elektrycznej oraz ciepła. Efektywność gospodarki energetycznej wynika m.in. z:
a) ograniczenia zużycia energii elektrycznej na potrzeby:
- pompowania wody sieciowej z uwagi na wyposażenie instalacji w pompy typu KSB o najwyższej dostępnej na rynku sprawności oraz przemienników częstotliwości na pompach obiegowych, które współpracują z regulatorem nadrzędnym systemu ciepłowniczego;
- napędów urządzeń pomocniczych kotłów typu wentylatory, odżużlacze, taśmy przenośnikowe, podajniki węgla poprzez zabudowę przemienników częstotliwości.
b) ograniczania zużycia ciepła na potrzeby:
- własne poprzez montaż węzłów cieplnych z regulatorami, remonty wewnętrznej sieci c.o., remonty elewacji budynków zakładu;
- na potrzeby przesyłu poprzez remonty izolacji sieci, zróżnicowanie temperatury wody wychodzącej na obieg mały i duży, odpowiednio dobraną moc źródła dla potrzeb odbiorców, stabilizację pracy źródła poprzez modernizację węzłów cieplnych na sieci.
c) poprawę sprawności źródła poprzez:
- sukcesywne modernizowanie kotłów,
- stabilizację pracy źródła poprzez modernizację węzłów cieplnych na sieci;
- zmniejszenie zużycia oleju rozpałowego poprzez ograniczenia do niezbędnego minimum ilość odstawień, rozpaleń kotłów i regulacji kotłów;
- ograniczania do niezbędnego minimum czasu pracy w warunkach odbiegających od normalnych (proces rozpalania kotła).
Ograniczanie zużycia energii na potrzeby własne polega na optymalizacji doboru pracy energochłonnych urządzeń (m.in.: silniki maszyn, wentylatory, pompy). Ponadto, Przedsiębiorstwo dokonuje ciągłych modernizacji systemów oświetleniowych we własnych obiektach.
Zużycie energii jest analizowane na bieżąco przez Dział Elektryczny, Oddział Eksploatacji oraz Dział Ochrony Środowiska i Laboratorium.
Emisja hałasu z terenu Zakładu do środowiska nie przekracza wartości dopuszczalnych wynikających z obowiązujących przepisów.
Zakład na bieżąco podejmuje działania mające na celu ograniczenie i minimalizację oddziaływania akustycznego na środowisko poprzez stałą kontrolę i zapewnienie wysokiej sprawności działania urządzeń technologicznych (dotyczy to wszystkich urządzeń, w stosunku, do których wymagane są badania techniczne zgodnie z wymogami instrukcji obsługi DTR) oraz prowadzenie szkoleń dla osób obsługujących urządzenia technologiczne w zakresie ich prawidłowej eksploatacji.
- 18238 odsłon