Niska emisja zagraża zdrowiu!
Pojęcie niska emisja wzięło się od wysokości kominów, z których emitowane są szkodliwe substancje. Przemysłowe kominy są dużo wyższe od tych domowych. Umownie przyjmuje się, że kominy tworzące niską emisję mają wysokość do 40 metrów. Z reguły jednak nie mierzą one więcej niż 10 metrów. Niski komin powoduje, że wypuszczane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy.
Zjawisko niskiej emisji związane jest z niebezpiecznymi dla zdrowia pyłami i gazami pochodzącymi ze spalania w domowych piecach. Kilka czynników znacznie zwiększa szkodliwość niskiej emisji:
- palenie śmieci – palenie plastiku, gumy czy innych odpadów produkuje bardzo duże ilości szkodliwych związków chemicznych,
- stosowanie niskiej jakości węgla - węgiel o znacznym stopniu zawartości siarki, popiołu czy mułu węglowego przy spalaniu uwalnia trujące substancje,
- wreszcie nisko sprawne, przestarzałe urządzenia grzewcze, które nie gwarantują optymalnych warunków spalania.
Niska emisja ma bardzo niekorzystny a czasem wręcz zabójczy wpływ na nasz organizm. Jest powodem wielu chorób układu oddechowego, alergii, bóli głowy, układu krążenia, wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych a nawet nowotworów. Skład chemiczny dymu i pyłu nie wieje optymizmem:
- tlenki węgla
- tlenki siarki i azotu
- groźne związki chloru i fluoru
- metale ciężkie: rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom
- WWA (Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne, włącznie z benzo(α)pirenem)
- węglowodory alifatyczne
- aldehydy i ketony
- dioksyny
- furany
- pyły wraz z rakotwórczymi smołowymi aerozolami.
Jak rozwiązać ten problem?
Alternatywą dla pieców węglowych i kotłów gazowych jest miejska sieć ciepłownicza. Już ponad
15 mln. Polaków wybrało i skorzystało ze wspólnej sieci ciepłowniczej. Ciepło produkowane jest w ciepłowniach i przesyłane do domów w postaci gorącej wody. Tak zwane ciepło systemowe pozwala zarówno na ogrzanie mieszkania jak i korzystanie z bieżącej ciepłej wody. Ponadto w ciepłowniach stosuje się specjalne filtry wychwytujące zanieczyszczenia ze spalania, dużo większa jest też wydajność kotłów w porównaniu z domowymi piecami, co oznacza, że w ciepłowniach zużywa się mniej opału.
Wybierając ciepło systemowe, obniżamy niską emisję, jednocześnie zwiększamy komfort, bezpieczeństwo i wygodę stosowanego przez nas sposobu ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody.
Zadbajmy o zdrowie nasze i naszych dzieci, pomyślmy o przyszłości!
- 4508 odsłon