Logo Ciepło systemowe dla Gliwic Logo No Smog
-2644,555
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
2644,555 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiło do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.
(aktualizacja co 5 minut)

Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform PEC SpołeczniePEC Społecznie Biuletyn Informacji Publicznej
Pogotowie ciepłownicze 24/7 32 335 01 10 539 997 900

Ciepło Systemowe, Pompy Ciepła, Pakiet Korzyści, Podłącz się !

Mając na uwadze rygorystyczne ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej, z jakimi mierzą się właściciele i zarządcy nowopowstających budynków, PEC-Gliwice przygotował specjalną ofertę wykorzystania pompy ciepła działającej komplementarnie z ciepłem systemowym. Zastosowanie takiego rozwiązania daje gwarancję, że instalacja nie tylko spełni wszelkie wymogi techniczne, ale również będzie w pełni ekologiczna i ekonomiczna.

Od stycznia 2021 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi nowo powstające budynki muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymogi dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej (EP). Wymogi te określają dopuszczalne roczne zużycie energii pierwotnej dla budynku w przeliczeniu na metr kwadratowy. Pod uwagę brana jest zarówno energia potrzebna do ogrzania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak i ta potrzebna do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku wraz z oświetleniem.

W przypadku domów jednorodzinnych wskaźnik EP nie może być wyższy niż 70 kWh/ (m2 rok). Dla budynków wielorodzinnych, zarówno nowych, jak i przebudowywanych, wskaźnik EP wynosi natomiast 65 kWh/ (m2 rok). Tak wysokie wymagania utrudniają inwestorom realizację nowych inwestycji i ukończenie trwających już przedsięwzięć. Jednocześnie wykonywanie izolacji budynków nie jest wystarczające dla uzyskania takich wyników. Trudna sytuacja powoduje, że jedyną możliwością spełnienia surowych norm jest aktywne zmniejszanie zapotrzebowania na energię pierwotną.

Nowa oferta już dostępna

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów proponujemy nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie - zastosowanie pompy ciepła wspomaganej ciepłem systemowym.

Rekomendowana przez nas pompa o dużej mocy zapewnia wysoką sprawność dostarczania ciepła. W sprzyjających warunkach atmosferycznych współczynnik wydajności (COP) dla pompy ciepła wynosi 4. Oznacza to, iż z pobranego 1 kW energii pierwotnej uzyskujemy 4 kW energii potrzebnej do podgrzania nośnika ciepła, jaki jest potrzebny mieszkańcom.

Prawdą jest, że w zimie efektywność pomp ciepła spada, ale w połączeniu z ciepłem systemowym instalacja ta stanowi niezawodne źródło ciepła. Co więcej, o sprawne działanie instalacji przez całą dobę dba zespół wykwalifikowanych specjalistów PEC-Gliwice.

W związku ze złożonością przedstawionej oferty, każdy budynek jest rozpatrywany indywidualnie, a proponowane rozwiązanie dopasowywane do potrzeb każdego odbiorcy - gdzie określone zostaną konkretne koszty, jakie będą ponoszone przez przyszłego odbiorcę. Z tego względu współpracę najlepiej rozpocząć na etapie projektowania budynku. Zachęcamy do kontaktu już na etapie koncepcyjnym w celu konsultacji proponowanego rozwiązania.

Więcej szczegółów można uzyskać pod nr telefonu: 32 335 02 44.

Poniżej przedstawiamy naszą ofertę nr 1. (kliknij zdjęcie, aby powiększyć

Oferta przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej dla budynków wielomieszkaniowych

Powyższa propozycja współpracy nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ( Art. 66 i 71 KC). Każde podłączenie nowego odbiorcy, rozpatrujemy indywidualnie w oparci o wykonaną analizę ekonomiczną zadania inwestycyjnego oraz możliwości realizacji inwestycji w otoczeniu terenowo-prawnym.
 

Szczegółowa oferta przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej nr 1.1

Szczegółowa oferta przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej

Powyższa propozycja współpracy nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ( Art. 66 i 71 KC). Każde podłączenie nowego odbiorcy, rozpatrujemy indywidualnie w oparci o wykonaną analizę ekonomiczną zadania inwestycyjnego oraz możliwości realizacji inwestycji w otoczeniu terenowo-prawnym.

Oferta nr 2 dla osiedli budynków jednorodzinnych

Powyższa propozycja współpracy nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ( Art. 66 i 71 KC). Każde podłączenie nowego odbiorcy, rozpatrujemy indywidualnie w oparci o wykonaną analizę ekonomiczną zadania inwestycyjnego oraz możliwości realizacji inwestycji w otoczeniu terenowo-prawnym.

Pragniemy uspokoić naszych obecnych i przyszłych Odbiorców ciepła systemowego,  że ciągłość i jakość świadczonych przez nas usług związana z zapewnieniem bezpiecznego, ekologicznego i komfortowego  ciepła systemowego dla naszych Klientów nie jest uzależniona od planów likwidacji kopalni Sośnica oraz od aktualnego rodzaju wykorzystywanego paliwa do produkcji ciepła. Podkreślamy że jesteśmy nowoczesnym  i bardzo elastycznym przedsiębiorstwem reagującym  na potrzeby zmieniającego się rynku energetycznego. Dlatego  zapewniamy, że naszego ciepła w Państwa domach nie zabraknie pomimo prognoz likwidacji sektora węglowego.

 

Czy wiesz, że kiedy gotujesz pod przykryciem zużywasz dwa razy mniej prądu lub gazu? Dzięki temu oszczędzasz pieniądze.

A czy spodziewałeś się, że myjąc naczynia w zmywarce potrzebujesz pięć razy mniej wody? Oszczędzasz w ten sposób nie tylko wodę, ale też pieniądze i swój czas.

Wybierając komunikację miejską ograniczasz emisję dwutlenku węgla nawet 15 razy. Dzięki temu oszczędzasz planetę.

A gdy ogrzewasz mieszkanie ciepłem systemowym, do powietrza trafia nawet 40 razy mniej pyłów zawieszonych i 100 razy mniej rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dzięki temu oszczędzasz nie tylko planetę, ale też swoje zdrowie.

Przeczytaj więcej na www.cieplosystemowe.pl

Rodzina w ogrzewanym pomieszczeniu

 

Bezpieczeństwo 

Ikona - Bezpieczeństwo

Z ciepłem systemowym Ty i Twoi bliscy jesteście bezpieczni. Dlaczego 86% Polaków podziela to zdanie? Ponieważ do budynku wpuszczana jest bezpieczna ciepła woda ogrzewająca kaloryfery, która nie zagraża zdrowiu ani życiu. Twoja rodzina może spać spokojnie, bo o bezpieczeństwo dba zespół profesjonalistów Dostawcy Ciepła Systemowego. Ty tylko odkręcasz kaloryfer, a resztę możesz zostawić specjalistom.

Wygoda 

Ikona - Wygoda

Korzystaj z komfortu, który daje ciepło systemowe. Nie musisz troszczyć się o przeglądy urządzeń, ani o zakup opału. Z ciepła systemowego na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody korzystasz zawsze, gdy masz na to ochotę. To takie wygodne.

Pewność 

Ikona - Pewność

74% deweloperów podczas podejmowania decyzji o sposobie ogrzewania budynku wybiera ciepło systemowe. Współpraca ze stabilną, sprawdzoną firmą przekłada się na zadowolenie i komfort mieszkańców. Przemyślana decyzja na początku budowy procentuje w dłuższym okresie czasu.

Oszczędność 

Ikona - Oszczędność

 88% konsumentów uważa, że ciepło systemowe nie jest drogie. To prawda. Oprócz tego, że samodzielnie kontrolujesz temperaturę w mieszkaniu, dzięki czemu sam panujesz nad zużyciem ciepła - możesz skorzystać także z oszczędniejszej opcji. Upewnij się, że w budynku, w którym mieszkasz została zainstalowana automatyka pogodowa. To inteligentne rozwiązanie, które samo włączy dostawę ciepła w chłodne dni. Dla Ciebie to oszczędność pieniędzy i czasu. Dla środowiska to oszczędność zasobów ziemi.

Ekologia 

Ikona - Ekologia

62% konsumentów uważa, że ciepło systemowe przyczynia się do ochrony środowiska. Rzeczywiście tak jest.   Co więcej dostawcy ciepła systemowego spełniają najwyższe standardy i normy środowiskowe związane z czystością powietrza. Korzystając z ciepła systemowego nie zatruwasz więc swojej okolicy.

więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ciepło trafia do Twojego mieszkania?

Większość z nas o tym nie myśli. I dobrze. Chodzi przecież o to, aby było ciepło. To takie oczywiste.

Jeżeli jednak interesuje Cię ten proces, poniżej najważniejsze informacje "w pigułce".

Aby ciepło trafiło do kaloryfera, czy - w postaci cieplej wody - do kranu, niezbędne jest prawidłowe działanie kilku elementów składających się na system ciepłowniczy. Systemem ciepłowniczym nazywamy sieć ciepłowniczą oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła.

Każdy system posiada swoje źródło, czyli miejsce, w którym wytwarzane jest ciepło. Jest ono zlokalizowane z dala od centrów miast, co gwarantuje, że powietrze, którym oddychasz jest zdecydowanie czystsze, bo nie narażone na tzw. niską emisję.

Wytwarzanie może odbywać się w drodze różnych procesów: spalania węgla, gazu, oleju, biomasy, przetwarzania energii słonecznej czy wiatrowej, geotermii, wykorzystania energii elektrycznej. W PEC - Gliwice wytwarzanie ciepła odbywa się w wyniku spalania węgla.

Ze źródła ciepło przekazywane jest w formie ciepłej wody lub pary o odpowiedniej temperaturze do sieci ciepłowniczych, które w większości niewidoczne (bo zlokalizowane pod ziemią) oplatają miasto, umożliwiając przyłączenie budynku do ciepła. Dzieje się to przy pomocy tzw. przyłącza, czyli określonego odcinka sieci, który doprowadza ciepłą wodę bezpośrednio do węzła cieplnego - kolejnego elementu systemu.

Zadaniem węzła jest przekazanie ciepła z wody krążącej w sieci do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody znajdującej się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników i gwarantuje temperaturę w pomieszczeniu, jakiej oczekujesz. Węzły cieplne wyposażone są w systemy automatyki pogodowej, dzięki którym nie musisz się martwić o komfort cieplny w mieszkaniu bez względu na porę roku. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony w moduł ciepłej wody, zapewnia Ci dostawę ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu. Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej budynku, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania.

Elementem systemu ciepłowniczego jest również aparatura pomiarowo rozliczeniowa, czyli popularny licznik ciepła. Na podstawie wskazań licznika możliwe jest określone poziomu zużycia ciepła przez budynek.

więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

Ciepło systemowe zamiast tysięcy dymiących kominów

Dymiące kominy

Ciepło systemowe sposobem na likwidację niskiej emisji

 Czy wiesz, że Polska należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie? Jednym z powodów tej sytuacji jest tzw. niska emisja, czyli między innymi emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodzącą z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców, w których często spalane są także śmieci i różne odpady komunalne. W ten sposób w miastach tworzy się smog i wzrasta ryzyko chorób związanych z układem krążenia i oddychania.

Ciepło systemowe pomaga zwalczać niską emisję

Jednym ze sposobów likwidacji niskiej emisji i smogu w miastach jest przyłączenie budynków do systemu ciepłowniczego. Jak wskazują dane GUS w ramach indywidualnego ogrzewania spala się w Polsce co najmniej 10 mln ton węgla rocznie. W ten sposób produkuje się jest 180 tys. TJ ciepła i emituje do atmosfery 101 tys. ton szkodliwych dla zdrowia pyłów. Gdybyśmy do tych mieszkań dostarczyli tę samą ilość ciepła systemowego, emisja szkodliwych pyłów zmniejszyłaby się ponad dziesięciokrotnie. Oszczędzilibyśmy w ten sposób środowisko naturalne i zdrowie tysięcy osób. Oczywiście ciepło systemowe gwarantuje też większe bezpieczeństwo i wygodę dostaw niż rozwiązania indywidualne.

Ty też masz wpływ na klimat

Jeżeli, mieszkając w mieście, korzystasz dziś z rozwiązań indywidualnego ogrzewania, np. pieców węglowych i masz już dość uciążliwości z tym związanych, zacznij działać. Jeśli zależy ci na ochronie środowiska i własnym zdrowiu pomyśl o zmianie sposobu ogrzewania na ciepło systemowe. Jeśli twoją rzeczywistość wypełniają trujące kłęby szarego dymu z tysięcy kominów w mieście, zmień ją!  Omów temat z zarządcą Twojego budynku lub sam skontaktuj się z dostawcą ciepła systemowego w Twoim mieście i dowiedz się o możliwość przyłączenia budynku do sieci. Wybierz komfort, bezpieczeństwo i ekologię! Powiedz NIE niskiej emisji!

Czy wiesz, że ciepło systemowe wg unijnych norm, uznawane jest za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, szczególnie gdy produkowane jest w kogeneracji. To sposób na czystsze powietrze w mieście. To naturalny wybór jeśli chcesz cieszyć się piękną zielenią w mieście i móc bez obaw wyjść na spacer z dzieckiem. Wybór ciepła systemowego to inwestycja w przyszłość.

Walka z niską emisją wymaga wielu działań

Według raportu „Jakość powietrza w Europie 2013”, opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), Polska jest drugim, najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie, zaraz po Bułgarii. Największy problem z niską emisja w Polsce ma Kraków gdzie w ciągu roku odnotowano aż 150 dni, w których przekroczone zostały normy zanieczyszczeń (w tym samym roku w Madrycie odnotowano jedynie 6 takich dni). Dlatego też Radni Miasta w Krakowie postanowili uchwalić zakaz używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów, jednocześnie przyjmując program osłonowy dla najuboższych, gwarantujący dopłaty do ogrzewania.

Więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

 

 

Firmy dostarczające ciepło systemowe dbają o racjonalne wykorzystanie paliw do produkcji ciepła i efektywną jego dostawę. To wszystko w trosce o środowisko. Ty też możesz.

Chcesz dowiedzieć się, jak racjonalnie korzystać z ciepła i przy tym płacić mniej za komfort, którego oczekujesz? Poniżej kilka cennych wskazówek. To proste i naprawdę się opłaca!

Zasłonięty kaloryfer

Nie zasłaniaj kaloryfera

Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Dlatego urządzając mieszkanie, unikaj zastawiania grzejników meblami i zasłaniania ich grubymi zasłonami. Jeżeli robisz tak, bo nie odpowiada Ci estetyka kaloryfera, pomyśl o wymianie grzejnika na dekoracyjny. Zdziwisz się ile na rynku jest różnych wzorów tego urządzenia.

Grzejnik z ekranami

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Zastosowanie ekranów to tradycyjny sposób na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Ekran najlepiej zamontuj na ścianie za kaloryferem. Odbija on do wnętrza pomieszczenia ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana za grzejnikiem. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet 5 proc. ciepła.

Sprawne grzejniki

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Żeliwne, niesprawne kaloryfery możesz zastąpić nowszymi, estetycznymi modelami. Jeśli jednak korzystasz ze starych grzejników, upewnij się, czy nie są one pokryte grubą warstwą farby. Pamiętaj też, że grzejniki powinny być regularnie odpowietrzane i czyszczone, aby działały poprawnie.

Kontrola temperatury

Kontroluj temperaturę w pomieszczeniu

Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Zazwyczaj możesz to robić, bo kaloryfer wyposażony jest tzw. termostat. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur, aby dobrze Ci służyły. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C - większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba, że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa - 24°C.

Wychodząc z domu również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ  ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało Cię więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury przez cały czas. Jeżeli nie chcesz cały czas myśleć o przykręcania i odkręcania tradycyjnych termostatów przygrzejnikowych, zainwestuj w inteligentne termostaty, gdzie łatwo zaprogramujesz oczekiwane temperatury o różnych porach dnia.

Wietrzenie pomieszczenia

Wietrz intensywnie i krótko

Wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 10 – 15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju.

Ubrania rozwieszone na kaloryferze

Unikaj suszenia odzieży na grzejnikach

Czy zdarza Ci się suszyć ubrania na kaloryferze? Zrezygnuj z tego, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki.

Izolacja w pomieszczeniach wspólnych

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku oraz zwiększają jego pobór. Warto zainteresować się pomieszczeniami wspólnymi, ponieważ za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy.

Wymień okna na nowoczesne

To kosztowne, ale często niezbędne, jeżeli chcesz płacić mniej. Stare okna są przeważnie nieszczelne i ucieka przez nie ciepło. Po ich wymianie na nowe odczujesz, że w mieszkaniu jest dużo cieplej. Pamiętaj także, żeby nie zasłaniać okien w słoneczny dzień. Słońce w naturalny sposób ogrzeje Twoje mieszkanie. Z kolei w nocy zasłoń rolety i zasłony, żeby lepiej zaizolować okna i zapobiec wychładzaniu pomieszczenia.

Zakręcanie ciepłej wody

Oszczędzaj ciepłą wodę

Staraj się racjonalnie korzystać z ciepłej wody. Wymień krany na jednouchwytowe, z mieszalnikiem ciepłej i zimnej wody. W ten sposób nie będziesz tracić wody na dopasowywanie temperatury i ciśnienia. Zamontuj także perlatory, które zmniejszają jej zużycie. Zmień też swoje nawyki. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pamiętaj też, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów lub golenia. Na marnuj wody.

Więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli jesteś zainteresowany przylączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej w pierwszym kroku należy wypełnić i odesłać do PEC "Zapytanie o możliwość  przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej"

tutaj druk do pobrania

Banner - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

2024| PEC Gliwice