Prezes IGCP: Gliwice w czołówce przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju
Sektor ciepłowniczy jest w okresie transformacji. Odejście od paliw kopalnych to tylko kwestia czasu. Postępująca transformacja energetyczna i dekarbonizacja dotyczą także Gliwic. Jesteśmy w o tyle skomplikowanej sytuacji, że woj. śląskie od lat niemal w pełni oparte jest na węglu. – Transformacja energetyczna, a przede wszystkim ciepłownicza opiera się na trzech filarach – mówi Jacek SZYMCZAK, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
Sympozja, fora, konferencje – na większości imprez branżowych w sektorze ciepłowniczym pojawia się jeden temat: transformacja energetyczna.
Chcemy, by transformacja przyspieszała. Dyskutujemy o tym, co należałoby zmienić na poziomie prawa unijnego i krajowego. Zastanawiamy się jak korzystać z nowych technologii, by móc przeprowadzać bardzo trudne, ale niezbędne procesy inwestycyjne. To dwa pierwsze filary transformacji – trzeci filar to szeroko rozumiana edukacja – skierowana nie tylko do przedsiębiorstw ciepłowniczych, ale także do społeczeństwa ponieważ bez zrozumienia i akceptacji społecznej trudno będzie przeprowadzić transformację energetyczną sektora ciepłowniczego.
Jak z perspektywy Warszawy widziane są Gliwice w kontekście transformacji?
PEC-Gliwice należy do czołówki przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju, aktywnie realizuje założenia Programu Promocji Ciepła Systemowego oraz wdraża te trzy – bardzo ważne – filary, które składają się na transformację.
Na przykład poprzez inwestycje…
Realizujecie ich w Gliwicach szereg, a to spowoduje, że gliwickie przedsiębiorstwo osiągnie status Efektywnego Systemu Ciepłowniczego spełniającego wszelkie wymogi prawne – zarówno unijne, jak i prawa krajowego, ale również transformujecie branżę z wielką korzyścią dla odbiorców ciepła systemowego w Gliwicach. Ciepło będzie dostarczane w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska z perspektywą liczoną nie na lata, ale na dekady.
Park Zielonej Energii wpisuje się w nowoczesne ciepłownictwo systemowe?
Zdecydowanie tak. Naszym wyzwaniem i celem jest to, by zwiększać udział ciepła zielonego, ciepła odpadowego i ciepła z wysokosprawnej kogeneracji. Jest to ścieżka nieodwracalna i dlatego bardzo sobie cenimy jako całe środowisko ciepłownicze, że tego typu – bardzo ambitne – realizacje przeprowadzane są w Gliwicach.
Więcej o priorytetach, które realizuje i do których dąży Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach w swojej codziennej działalności przeczytacie – TUTAJ!
- 150 odsłon