Logo Ciepło systemowe dla Gliwic Logo No Smog
-2783,033
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
2783,033 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiło do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.
(aktualizacja co 5 minut)

Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform PEC SpołeczniePEC Społecznie Biuletyn Informacji Publicznej
Pogotowie ciepłownicze 24/7 32 335 01 10 539 997 900

dr hab. inż. Jacek Kalina: Park Zielonej Energii utoruje Gliwicom drogę do dalszej transformacji

04.12.2024

Park Zielonej Energii wyniesie gliwickie ciepłownictwo na zupełnie inny poziom. Udziału czystej energii w ciepłownictwie będzie coraz więcej. – Park Zielonej Energii utoruje Gliwicom drogę do dalszej transformacji – mówi dr hab. inż. Jacek Kalina,  Profesor w Katedrze Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

1. Jak powinno wyglądać ciepłownictwo przyszłości?

Ciepłownictwo przyszłości zostało zdefiniowane przez unijną dyrektywę EED, która ma na celu promowanie efektywności energetycznej w krajach Wspólnoty. Charakteryzuje się przede wszystkim brakiem wykorzystania paliw kopalnych.

2. Zakłada także większy udział OZE i kogeneracji. KOGENERACJA – bardzo modne ostatnio pojęcie…

Kogeneracja to skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. Nie jest to ani moda, ani coś nieuchronnego. Jest to jedno z rozwiązań do wyboru, które ostatecznie wpływa na koszt wytwarzania ciepła. Zgodnie z dyrektywą EED może być stosowana do roku 2045 przy założeniu, że paliwem jest gaz ziemny. Jeżeli zastosujemy inne paliwo, np. wodór, amoniak lub odpady, wtedy może być stosowana dłużej.

3. To z odpadów właśnie pozyskiwane będzie ciepło w Parku Zielonej Energii…

Park Zielonej Energii jest bardzo potrzebny Gliwicom. Pozwoli spełnić wymagania dyrektywy EED już w roku 2028. Chodzi o wytworzenie określonej ilości ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii i  ciepło odpadowe. Dzięki tej inwestycji, gliwicki system ciepłowniczy uzyska status Efektywnego Systemu Ciepłowniczego, co uprawni go do starania się o środki na dalsze inwestycje z krajowych i europejskich programów wsparcia.  Inaczej mówiąc PZE utoruje Gliwicom drogę do dalszej transformacji. Dodatkowo, PZE znacznie zwiększy elastyczność systemu ciepłowniczego i pozwoli na optymalizację kosztu wytwarzania ciepła, czyli do jego minimalizacji w danej godzinie w zależności od sytuacji cenowej na ogólnokrajowym rynku energii. Zwiększy również bezpieczeństwo dostaw ciepła, a przez wykorzystanie lokalnych zasobów energii uodporni system na szoki cenowe na rynku. Należy jednak zaznaczyć, że PZE nie jest lekarstwem na wszystko i wymagane są kolejne inwestycje, takie jak np. wielkoskalowe sezonowe magazyny ciepła. Pozyskanie środków na te przedsięwzięcia będzie znacznie łatwiejsze z PZE niż bez niego.

Banner - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

2024| PEC Gliwice