Logo Ciepło systemowe dla Gliwic Logo No Smog
-2301,478
zanieczyszczeń gazowych w tym gazów cieplarnianych
2301,478 zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych

O tyle mniej zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w tym gazów cieplarnianych nie trafiło do atmosfery dzięki instalacjom oczyszczania spalin od 01.07.2021 r.
(aktualizacja co 5 minut)

Logo Certyfikat wiarygodności Creditreform PEC SpołeczniePEC Społecznie Biuletyn Informacji Publicznej
Pogotowie ciepłownicze 24/7 32 335 01 10 539 997 900

O czym warto wiedzieć przy wyborze ogrzewania

Mieszkania można ogrzewać na wiele sposobów. O czym warto wiedzieć przy wyborze ogrzewania? Zanim zdecydujemy się na wybór nowego ogrzewania musimy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak cena, bezpieczeństwo, komfort i wygoda użytkowania.

Biorąc pod uwagę cenę ogrzewania, sytuacja wygląda następująco:

Wykres: Koszt ogrzewania ze względu na rodzaj

Najtańsze jest oczywiście ogrzewanie węglowe, najdroższe olejowe i elektryczne. 
Przy ustalaniu ceny podaje się zwykle cenę czystego paliwa, nie uwzględniając kosztów inwestycyjnych, amortyzacji, transportu, obsługi i pracy własnej.
Często nie bierzemy pod uwagę naszej własnej pracy- dźwiganie ciężkich wiader z węglem, ciągłe pilnowanie pieca. Gdy jesteśmy młodzi i sprawni stać nas na taką pracę, z wiekiem będzie coraz trudniej. Ważne jest także bezpieczeństwo użytkowania a więc brak zagrożenia zatrucia czadem, wybuchem, pożarem czy porażeniem prądem.

Kolejną sprawą będzie, więc komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Wykres: Komfort i bezpieczeństwo ogrzewania według rodzaju

W tej kategorii ciepło systemowe plasuje się na najwyższym miejscu, najgorzej wypada ogrzewanie węglowe.

Bardzo istotną rolę w dzisiejszych czasach odgrywa także aspekt ekologiczny, coraz częściej myślimy o swoim zdrowiu, wciąż jednak trujemy się przez tzw. niską emisję, czyli niebezpieczne dla zdrowia gazy i pyły pochodzące ze spalania w domowych piecach. Również w kategorii ekologiczności ciepło systemowe wypada najlepiej, pomijając odnawialne źródła energii, które stanowią marginalny udział w bilansie cieplnym Polski i energia z nich jest wciąż bardzo droga. Najbardziej nie ekologiczne jest ogrzewanie węglowe.

Reasumując, piece węglowe są najtańszym, ale najbardziej niekomfortowym, niebezpiecznym i nie ekologicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie olejowe jest jednym z najdroższych form ogrzewania, droższe jest tylko ogrzewanie elektryczne, które nie wymaga jednak specjalnej obsługi i jest dużo bardziej ekologiczne od dwóch poprzednich. Pozostało nam tylko ogrzewanie gazowe i ciepło systemowe z miejskiej sieci ciepłowniczej. Ogrzewanie gazowe jest nieco droższe niż ciepło systemowe za to dużo bardziej niebezpieczne, istnieje niebezpieczeństwo zaczadzenia czy wybuchu, jest jednak uważane za ekologiczne podobnie jak ciepło systemowe, które poza tym jest także najbardziej komfortowym i bezpiecznym sposobem ogrzewania w korzystnej cenie.

Wybór jest zatem prosty – Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej!

Banner - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

2024| PEC Gliwice